Ana sayfa Önemli Bilgiler İmplant Hakkında Herşey

İmplant Hakkında Herşey

1908
0
PAYLAŞ
İmplant hakkında her şey
İmplantlar, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve alerji riski olmayan titanyum dan yapılan yapay diş kökleridir.İmplantlar tek diş eksikliğinde kullanılabildiği gibi ağızda hiç diş kalmayan vakalarda da kullanılabilir. Doğal dişlere en iyi alternatiftir. Köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar.

http://www.dental.com.tr

İMPLANTIN TARİHİ

Tarih boyunca çekilmiş dişler, tahta parçaları, fil dişi, kurumuş kemik, altın…gibi malzemeler implant olarak kullanılmıştır. Diş implantlarına yönelik en eski bilgiye Çin İmparatorluğu’nun M.Ö.3216 yıllarındaki tıbbi tedavi yazıtlarında rastlanmaktadır. Günümüz implantları artık son teknolojik ilerlemeler sayesinde biyolojik ve biyomekanik prensipler baz alınarak geliştirilmiş ve başarıları kanıtlanmıştır. Literatürde beş yıllık başarı oranı % 98 olarak bildirilmektedir.

Hangi durumlarda implant uygulanabilir?

Tek diş eksikiliği, birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant uygulanabilir.

İmplantlar ile tedavi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809′dan beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmel denebilecek, 28 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar olduğu gibi nispeten yeni implant markaları da bulunmaktadır.

Implantlar her vak’a da kullanılabilir mi?

İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vak’a için implant kullanılabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Implant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kaliteside implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur .

AŞAMALARI NELERDİR?

Ameliyat safhasında, hastaya normal diş çekiminde uygulanan lokal (bölgesel) anestezi altında, aseptik koşullar sağlanarak implantlar yerleştirilir. Sonrasında ise rutin cerrahi prosedürler uygulanır. İmplantın kemikle kaynaşma süresi ortalama 1,5-3 ay olup bu süre bazı durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Kaynaşma süresini takiben de normal bir protez gibi işlemler devam eder ve hasta yeni dişlerine kavuşur.

Implant yerleştirilirken neler yapılır?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak’alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

İMPLANT’IN AVANTAJLARI NELERDİR?

-Daha estetik ve daha doğal bir görünüm sağlarlar.

-Dişler stabil kalır. İmplant üstüne yapılan total (damak), parsiyel veya sabit protezler hiç oynamaz.

-Tutuculuk maksimumdur.Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur ve kemikler gittikçe incelir. Buna bağlı yüz profilinde bir takım değişiklikler olur. İmplant’ların yerleştirilmesi ile bu kemik kaybı engellenir.

-Çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece iyi çiğneyememeye bağlı olarak oluşmuş mide problemleri giderilir.

-Doğal görünüm ve estetiğin sağlanması ile kişinin kendine güveni artar.

İMPLANT TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI NEDİR?

Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Fakat elbetteki her tıbbbi işlemde olduğu gibi %100 garanti vermek mümkün değildir.

İmplant tedavisinin başarısı

-İmplant öncesi ve sonrasında ağız sağlığı ve temizliğine özen gösterilmesine,

-İyileşme döneminde kullanılan alkol ve sigara miktarına,

-İmplant’ların steril bir ortamda yerleştirilmesine,

-Genel sağlık durumunun iyi olmasına (Kontrol edilemeyen şeker hastalığı iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler)

-Hekim tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bağlıdır.

Maliyeti Nedir?

İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

İMPLANT SONRASI HEMEN PROTEZ UYGULANIR MI?

Günümüzde diş hekimleri arasında oldukça gündemde olan, tartışılan konu olan bu durum henüz gerçekleşmemiştir. İlk 3-6 ay süresince implantların kemik ile kaynaşması (Osteointegration) beklenmektedir. Çünkü bu süreçte implantın yükünün en az seviyeye inmesi gerekir. Bu süreçte diş noksanlığı yaşanmaması adına hekim tarafından geçici diş yapılacaktır.

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Hastanın genel sağlık durumu ve çenedeki kemik yapısının vaziyetine göre tedavi sürecinde değişiklik yaşanabilir. İyi durumdaki vakalarda implant uygulamaları 15 dakikada gerçekleşir. Aynı zamanda implant sayısı da bu tedavi süresini etkileyen önemli unsurdur. Genelde uygulama sonrasında ikinci ayda implantın üzerine dişler yerleştirilerek tedavi tamamlanır.

İMPLANT ÜZERİNE YERLEŞTİRİLEN PROTEZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Protezler hastanın hassasiyetine göre farklılık gösterebilir. İmplant üzerine iyice yapıştırılan ya da vidalanan protezlere sabit diş protezi denir. Bu türdeki protez hastaya doğal diş rahatlığı verir. Temizlemek için rahatlıkla çıkarıp takılabilecek protezlere de hareketli protezler denir. Bu iki çeşit protez için de diş hekiminden yararları ve faydaları hakkında bilgi alınabilinir.

NOKSAN OLAN HER DİŞTE İMPLANT TEDAVİSİ Mİ UYGULANIR?

Noksan olan her diş için implant tedavisi uygulanmasına gerek yoktur. Tedavinin uygulanacağı yere bağlı olarak 2 implant iki veya dört dişin görevini üstlenebilir.

İMPLANTIN MALİYETİ YÜKSEK Mİ?

İmplantın maliyeti yüksektir. Çünkü, gelişen teknoloji ile tüm malzemelerin kaliteli ve dışarıdan getirilmiş olması maliyetin yükseltmektedir. Ülkemizin de ekonomik durumuna bağlı olarak döviz kurlarındaki iniş çıkışlar maliyette farklılıklara sebep oluyor. Hastalar öz dişlerini kaybetmemek ve rahat kullanımı için yüksek maliyete rağmen implantı tercih edebiliyorlar. Bu durumda ağız ve diş sağlığında uygulanan bu tedavi sağlık açısından önemli bir yatırım olmuş oluyor. Yapılan bazı anketlerde implant sonucunda memnun kalındığı, gerekirse tekrar bu tedavinin tekrar yaptırılabilineceği çıkan netice olmuştur.

İMPLANT TEDAVİSİNDE NE TÜR RİSKLERLE KARŞILAŞIRIZ?

İmplant tedavisinde görülen risk, tüm ağız için ve ağız dışı tedavilerinde görülen riskler kadardır. Bunun dışında bir risk görülmez. Risk, iltihaplanma olduğunda ya da implant işleminin ardından gerektiği şekilde temizlenmediğinde enfeksiyon kapmasıyla gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra iyileşme sürecinde içilen sigara da enfeksiyon riskini artıran sebeplerdendir. Böyle bir durumda risklerin yaşanmaması için hastaların düzenli olarak haftalık ve aylık kontrollerine gitmeleri gerekir.

NE TÜR DURUMLARDA YARAR SAĞLAR?

Hastalar alt çenedeki bütün dişlerini kaybetmeleri durumunda olan hastalar tam (total) protez kullanırlar. Bu durumlarda şikayetçi oldukları konu protezleri hareketli olduğundan çiğnemede zorluk çekerler. Zamanla proteze destek olan kemik dokusunun erimesi problemi artırmaktadır. Bu durumda implant devreye girer ve bu tür şikayetler ve emiğin erimesi problemi de ortadan kalkar.

Bu problem üst çenedeki bütün dişleri kaybedenlerde de yaşanabilir. Bunun sonucunda da implant tedavisi uygulanır. Hastanın protezinin damağı kapatan biçimi olması nedeniyle tat almasında azalma ve midesinde bulanma meydana gelir.

Yine bazı sorunlardan biri de alt ve üst çenedeki bazı dişlerin kaybedildiği durumlarda dişlerine tutturulan kancaların görüntüsünün görünüm kaygısından kaynaklanır. Ayrıca köprü tedavisi için de sağlam olan dişlerin kesilmesi gerekir ve bu da ciddi bir durumdur. Bunun sonucunda da implant tedavisi ile bu problemler çözümlenebilir.

Hastaların tek dişinde sorun var ise, protez takılması gereken diş için en az iki komşu dişten vazgeçilmesi gerekir. İmplant ile bu problem de çözülmüş olur. İmplant düzgün görünümün yanı sıra uzun süreli rahat kullanım için de önemli bir tedavi biçimidir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN YARARLARI?

Estetik bir görünüm; gıdaların rahatça çiğnenip yenilmesi; hatanın kendine olan güveninin yerine gelmesi ve sosyal hayatında bunu rahatça göstermesi; gıdalar kolaylıkla tüketilebilindiği için sağlıklı bir beslenme hayatı sağlar.

MUAYENE SIRASINDA NELER YAPILIR?

Hastanın sağlık durumunun implant tedavisine uygun olup olmadığı belirlenir ve ağız modelinin çıkarılması için röntgen çekilir.

İMPLANTLARIN HEPSİ BAŞARI İLE Mİ SONUÇLANIR?

Tedavi uygulanmadan önce bilinmesi gereken önemli etkenlerin başında hastanın sağlığının yerinde olması gerekir. Mesela herhangi bir hastalığı olan birinin yarı iyileşmesi durumunda önemli problemler yaşanabilir. Bu durumda hastanın iyileşme direnci olmalı. İmplantlar uygulandıktan sonra hastalık tekrar ederse yine problem yaşanabilir. Zaten bu tedavi uygulanmadan önce iyi bir sağlık taraması yapılarak tedaviye başlanmalı. Diş hekiminin gösterdiği hassasiyetin yanı sıra hasta da implant dişlerine dikkatli bakmalıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler implant başarısız olacaktır.

İMPLANTLAR UZUN SÜRE KALIR MI?

30- 40 yıl kadar problemsiz şekilde ağızda kalabildikleri görülen implantların ömrünü belirleyen birçok faktör vardır. İlk başta kişinin sağlık durumunun iyi olması ve implantının bakımına verdiği önemdir. Sağlıklı koşullarda bakıldığında uzun ömürlü olduğu görülmüştür. İmplantların bakımı ve uzun süreli kullanılmasını sağlamak için hekim tarafından yeterli bilgiler alınabilinir.

İMPLANT TEDAVİSİNDE YAŞLILIK ETKEN MİDİR?

İmplant tedavisinde yaşlılık etken değildir. En önemli etken sağlıktır. Hastanın sağlığı ve kemik yapısı implanta uygun olması tedaviyi belirleyen etkenlerdendir. 70- 80 yaşındaki hastaların riski, sağlık sorunu olan gençlerden daha azdır. İmplant ihtiyacı ileriki yaşlarda daha da artmaktadır. Genç yaştaki kişilerin de en az ergenlik çağında olmaları gerekmektedir.

VÜCUT İMPLANTLARI REDDEDER Mİ?

İmplantlar çok eski yıllardan beri yapılan araştırmalar sonucunda bir yan etkisi olmayan maddelerden meydana gelmiştir. Bu maddeler hiçbir zaman canlı bir varlığın parçası olmayan ve titanyum gibi metallere benzer maddelerdir. Vücudun bunlara karşı parazitler üreterek, kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

KANSER TEHLİKESİ YAŞANIR MI?

Tıpta implantların kansere yol açtığı görülmemiştir.

İMPLANT ESTETİK GÖRÜNÜM AMACIYLA UYGULANIR MI?

Genelde estetik görünüm amacıyla kullanılmazlar. İmplantların amacı, protez dişlere destek sağlamaktır. İmplant üzerine yerleştirilen dişlere estetik diş kullanarak düzeltme yapılabilir; fakat hastanın beklentilerini uygulama başlamadan önce hekimiyle görüşmesi gerekir.

İMPLANT NE KADAR ZAMANDA YERLEŞTİRİLİR?

İmplantın yerleştirilmesinin süresi hastanın durumuna, ihtiyaçlarına ve uygulanacak işleve bağlıdır. Bir operasyon 15 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. Tüm tedavinin bir operasyonla bitebileceği gibi, birçok operasyonla ve tedavi süreciyle devam edip; iyileşmenin tam olması için aylar geçebilir.

İMPLANT TEDAVİSİNDE İŞTE İZİN SÜRESİ NE KADARDIR?

Operasyon gününde ve sonraki iki gün dinlenilmesi uygun görülür. Yalnız bir ya da iki tane implant uygulamasında ertesi gün işe gidilebilir. Operasyon uygulanan yerde şişkinlik, ağrı ve morarma yaşanabilir; fakat tedavi boyunca dişsiz kalınmaz, işten alınan izin de hasta tarafından belirlenebilinir.

İMPLANT NEDİR?

İmplant, yitirilen organ ve dokuların yerine konulan ve bu organ ve dokuların işlevini yapan yapay organ ve dokulardır. En açıklayıcı implant örneği kalça ve omuz eklemi implantlarıdır. Bir başka implant tipi de dental implantlarıdır. Doğal olan dişler yitirildiğinde çene kemiği ve dişeti içerisine dişlerin köklerinin yerini üstlenecek yapay bir cihaz konulur. Dişler de bu yeni köklerin üzerine yerleştirilir. Dental implantlar, dişlerini yitiren hastaların rahat gülmesini, konuşmasını, iyi çiğnemesini ve doğal görünüm kazanmasını sağlar. Hastalar dental implant tedavisine karar verirken, hekimleri tarafından bu tedaviyi uygulamanın yararları, karşılaşacağı riskleri hakkında bilgilendirmeli ve hastaların özel durumlarıyla ilgili de tam bilgi vermelidir.

DENTAL İMPLANT VE İMPLANTOLOJİ TEDAVİLERİ NASIL UYGULANIR?

İmplantlar vücudun bazı bölgelerinde kullanılabilir. Dental implant da ağza uygulanan bir implanttır. İmplantlar ana maddesi titanyum olan ileri teknolojiyle üretilen yapay dişlerdir. Ağza yerleştirilebilmesi için hastanın kemik yapısının uygun olması gerekir. Çünkü dişler damaktaki kemiklere yapıştırılır.

İmplant tedavisi diğer tedavi türü olan kron, köprü ve hareketli diş protezleri gibi tedavilere göre daha kalıcı sonuçlar meydana getirir. Böyle uygulamalarda görülen sorunlar implanlarda yaşanmaz. Tek diş noksanlığında bu durumu gidermek için klasik köprü uygulamasında noksan olan dişin yanındaki iki diş de kesilmelidir. Böyle durumlarda sonradan kesilen sağlam dişlerle ilgili sorun yaşanılması sık yaşanabilir bir durumdur. Bu aralık implant ile tamamlandığında hem doğal bir görünüm hem de diğer tedavi çeşitleri uygulandığında oluşabilecek sorunlardan korununmuş olunur. Böylece tedavi uygulanan dişin yanındaki komşu dişler de korunur. İmplant tüm ağza da total protez yerine seçilebilir. Olumlu sonuçlar doğurması % 98 oranındadır. İmplantların hemen hemen ömürlük olduğu onaylanmıştır. İmplantın hızlı ilerleyen bir tedavi süreci olduğu, dişin çekilmesi ve devamında aynı gün yerleştirilerek estetik uygulamaların yapılmasıyla sonlanması tartışılan konulardandır. Hastaların vaziyetine göre alt ve üst çeneye 6 veya 8 tane implant uygulaması yapılarak sabit protez ile hastaların ağız sağlığı durumu düzeltilmektedir. İmplant tedavisi öncesinde bilgisayarlı tomografik röntgen görüntüleri yardımıyla uygulanacak implanların uygunluğu daha önceden belirlenir ve yapılacak olan işlemin değerlendirilmesi yapılır. Dental implantolojide vaka sınıflandırması hastaların durumuna göre değişir. hastanın diş durumu basit, ileri ve karmaşık olarak sınıflandırılır. Kemik defekti olmayan hastalar basit grubunda yer alır. Neticede, dental implant tedavisinde hastanın durumunun tedaviye uygunluğu ve ilerlemiş teknolojinin yanı sıra diş hekiminin bilgi ve birikimleri de sonucu etkiler.

DENTAL İMPLANTLAR NE ZAMAN KULLANILIR?

Dişlerin bazıları, tümü veya tek bir diş kayıpları dental implantlar ile tedavi edilebilir. Yapılan başarılı çalışmaların sonucunda ve hastanın sağlıklı çene kemiği olması durumunda implantlarla başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tedavinin uygulanması ve uzun ömürlü olması için, hastalıksız, sorunsuz, sağlıklı dişeti olması gerekir. Hastalar da implantlarını iyi temizlemeli ve sağlığını etkileyecek tüm sorunları tenkit etmek için diş hekimine düzenli olarak gidilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your name here
Please enter your comment!